ObecTrakovice
Obec Trakovice

Akí bezohľadní dokážeme byť .......!!!

Aj tento strom Ti ublížil ?

Akí bezohľadní dokážeme byť .......!!!

Odkaz pre pilčíka!

Ty, ktorý si prečítaš tento odkaz,  dovoľ, aby som ti zaprial, aby sa ti to, ako sa správaš k prírode,  nevrátilo. Prajem si, aj napriek tomu, že jej bezcitne ubližuješ, stále platilo, že kto do teba kameňom, ty doňho chlebom...

Počas svojho  8-ročného  pôsobenia  ako starosta tejto obce som si už musel zvyknúť na  rôzne veci, na niektoré sa však zvyknúť nedá.

To, že sa snažíme robiť  veľa pre občanov a  mnohokrát  to nevyjde podľa našich predstáv a možností,  na to si človek zvykne, ale niekedy ťažko.

To, že sa urobil Zberný dvor  odpadu a ľudia vyhadzujú  odpad vedľa cesty ( pozrite sa na cestu od Dolnej ulice do Bučian), tak isto sa urobili  zberné miesta odpadu s 1100 litrovými kontajnermi  na jednotlivé separované odpady. Niektorí jednotlivci miesto toho, aby odpad vhodili do kontajnera, hoci je v ňom ešte miesto,  aj tak to nechajú na zemi pri kontajneri.  Na to sa dá zvyknúť aj napriek tomu, že to  niekto stále musí upratovať. Keď niekto  do  kontajnera  na kovové  plechovky vhodí 2 vrecia s obkladačkami,  asi si myslel, že je to kontajner na stavebný odpad. Ale nebol. Aj tento odpad musel niekto vybrať  a dopraviť na zberný dvor. Opäť to za  niekoho nezodpovedného museli odpratať pracovníci obce.  

Snažíme sa vytvárať podmienky,  aby občania mohli separovať a tým znižovať náklady na  poplatky za komunálny odpad . Asi nezodpovedných občanov nezaujíma, že obec takto ročne dopláca na odpady  minimálne 10 tisíc €. Pýtam sa, čo budeme robiť, ked  sa plánujú zvýšiť polatky za skladovanie odpadu  až 40 násobne. Už teraz sa nám zdajú poplatky vysoké. Čo všetko by sme mohli urobiť za tých 10 tis €?  Napríklad bezúdržbové  detské ihrisko so 4 hracími prvkami v antikorovom prevedení. Tieto veci sa však dajú postupne odstrániť.

No to, čo si urobil ty, je  o niečom inom. Pýtam sa na zničené stromy pri bytovkách a na ihrisku. Aký je tvoj  zámer, prečo to robíš? Máš nejaké nezrovnalosti so mnou alebo s niekym iným? Prečo si tento problém nevyriešiš z očí do očí. Čo Ti urobili tie vzrostlé stromy? Nechutili Ti tie čerešne, alebo ich obral niekto pred tebou, alebo si chcel lepšie vidieť na tenisové kurty alebo futbalový zápas , keď si   dokázal spilovať taký už vyrastený strom. Obec sa snaží vysádzať stromy a zeleň. Ročne investujeme cca 10-15 tisíc € do výsadby a údržby zelene. Je to dosť vysoká čiastka, ktorú sa mohla investovať aj inak, napr. do vybudovania infrakštruktúry v obci... Tešíme sa, keď  nám  vysadené stromy v týchto  teplých časoch prežijú, ale stojí nám to aj napriek nemalej námahe za radosť, keď máme okolo seba pekné prostredie.

Ako Ti ublížil strom, do ktorého si pozatĺkal  medené klince? Asi si  chcel „zvýšiť  jeho hodnotu ,veď meď je  najdrahšou zbernou surovinou“. Chel by som Ti však oznámiť že v dnešnej dobe sa na  hnojenie používajú  tekuté hnojivá, ale hnojiť strom kuchynskou soľou ? Asi si si pomýlil  obdobie, soľou sa posýpajú chodníky v zime , ale dnes sa už blíži jar. Aj v tých stromoch, čo si bezcitne zničil, bol život, niekomu prinášali radosť. Tebe robí radosť ubližovať prírode, ktorá už aj tak dosť trpí? Nechápem prečo?!

Slováci  sú hrdí na svoj  národný strom – lipu, ale niekomu v Trakoviciach lipy prekážali. Na ihrisku sme vysadili  tri lipy a všetky tri stromy majú polámané konáre. Sľubujem Ti však, že  ešte tento rok tam vysadíme nové 3 stromy.

Pýtam sa ťa aké máš rád zákusky? Chcel by som Ti priniesť nejaké orechové rezy a uhádni prečo?  Nuž pretože pilčík musí byť silný a vysoký, keď dokáže napilovať mohutný orech po celom obvode s pilkou vo výške cca 150 cm. Ale asi nemáš rad sladké?  Nuž prečo?  Pretože  aj pod tento strom si nasypal soli. Nuž čo , budem si musieť zvykať asi aj na toto.

Ľudská hlúposť a arogancia  nemá obdoby. To, že si nevážiš moju robotu, to ešte snáď príjmem, ale že si nevážiš  prácu ostatných ľudí, to je smutné. Sľubujem Ti, že ma  tieto tvoje  excesy  neodradia. Budeme stále vysádzať  zeleň a starať sa o ňu, pokiaľ nám to sily a financie dovolia. Budeme v tom pokračovať,  lebo je to náš dlh,  ktorý musíme prírode vrátiť. Ešte raz by  som Ti chcel  odkázať,  že zlé veci sa vrátia, ale dobré sa vracajú dvakrát – zamysli sa, prosím nad tým a prestaň konať zlo.                                                                                                                       

PS:

Neviem kto to urobil, teraz je to už jedno, tým stromom už nepomôžeme, ale určite nešiel píliť niekto z inej obce. Viem, boli prázdniny a o to je to horšie. Ak to boli deti, pýtam sa, kde boli rodičia, čo to vychovávame? Dohodli sme sa so Základnou školou, že každý ročník si vysadí jeden strom. Má to vlastne význam? Aj napriek všetkému som presvedčený, že význam to má, lebo kto si neváži strom, ktorý za nás dýcha, neváži si ani sám seba...

 

                                                                                                                         starosta obce

stavebný odpad v kontajnery na tetrapakyToto sa nerobí !Odpratanie odpadu pracovníkmi obceAj takto sa správameAj takto sa správame !Aj takto sa správame !Aké ťažké je to vložiť do kontajnera!Aj tento strom Ti ublížil ?Aj takto sa správame !

Dátum vloženia: 14. 3. 2018 11:25
Dátum poslednej aktualizácie: 11. 6. 2021 10:09
Autor: Správce Webu

Udalosti v obci

Voľby 2022

voľby 2022

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, nedeľa 2. 4. 2023
slabý dážď 12 °C 4 °C
slabý dážď, čerstvý severný vietor
vietorS, 8.74m/s
tlak1010hPa
vlhkosť70%
zrážky0.79mm

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:2
DNES:141
TÝŽDEŇ:0
CELKOM:837386