ObecTrakovice
Obec Trakovice

"Ďalší neuveriteľný čin, čo sa týka odpadu v našej obci"

odpad textil 3

Obec sa snaží vyseparovať čo najviac z odpadu, na každý druh odpadu sú vytvorené jednotlivé kontajnery, ale naša snaha neustále vychádza nazmar. Stále sa medzi nami nájdu občania, ktorým nezáleží na práci iných ľudí, ba dokonca ju znevažujú.
viď. článok + foto

Obyvatelia produkujú zmesový komunálny odpad, ktorý okrem obalových materiálov obsahuje aj veci určené k osobnej spotrebe. Je to oblečenie, ktoré je súčasťou nášho každodenného života a po opotrebovaní sa stáva odpadom. Medzi túto komoditu patrí šatstvo. Zhodnotením tejto druhotnej suroviny sa snažíme podporovať neziskové charitatívne organizácie  zozbieraným oblečením.

V obciach po celom Slovensku sú rozmiestnené aj kontajnery na oblečenie.  Sem môžete vhodiť všetko, čo nepotrebujete. Jedinou podmienkou je, aby bolo oblečenie čisté, nepoškodené a zabalené vo vreci. Z kontajnerov putuje oblečenie do skladov, kde sa triedi a neskôr sa rozdeľuje detským domovom, občanom bez domova, zvieracím útulkom či putuje do sveta do chudobných krajín. Zvyšok sa recykluje a špeciálny textilný materiál sa využíva v stavebníctve alebo v automobilovom priemysle. Za rok je to tri milióny kilogramov textilu, z toho všetkého sa využije v priemere iba 25 %, lebo ľudia do kontajnerov hádžu hocičo. Nachádzame tam znečistené plachty, plienky, montérky od farby, roztrhanú detskú sedačku, plesnivé vankúše, ba aj vrecia od stavebného materiálu či polystyrén. „Toto všetko je zmesový komunálny odpad, to nie je textilný odpad“.

Obec sa snaží vyseparovať čo najviac z odpadu, na každý druh odpadu sú vytvorené jednotlivé kontajnery, a preto Vás aj touto cestou, znovu dôrazne žiadame, dávajte do kontajnerov iba ten odpad, na ktorý je kontajner určený. A ten druh odpadu, na ktorý nie je kontajner, je potrebné vyviezť na zberný dvor.

Vážení spoluobčania, na dôkladnejšie vyseparovanie odpadu potrebujeme najmä Vašu pomoc, privítame každý Váš návrh týkajúci sa zlepšenia separácie odpadu v našej obci.

Myslíte si, že sú to maličkosti, ale maličkosti sú často pre človeka ťažšie ako hrdinské činy

odpad textilodpad textil 1odpad textil 2odpad textil 3

 

Dátum vloženia: 6. 5. 2021 10:23
Dátum poslednej aktualizácie: 11. 6. 2021 11:50
Autor: Správce Webu

Udalosti v obci

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Aktuálne počasie

<<
>>
dnes, štvrtok 28. 9. 2023
jasná obloha 26 °C 14 °C
jasná obloha, mierny juhovýchodný vietor
vietorJV, 4.11m/s
tlak1022hPa
vlhkosť42%

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:4
DNES:222
TÝŽDEŇ:1360
CELKOM:899703